Projekts “Ko sēsi, to pļausi!” ir noslēdzies!
Trīs dažādi pārgājieni, septiņas radošās “DIY” jeb “dari pats” meistarklases, no kurām divas – ēst gatavošana. Tikšanās ar uzņēmējiem, vairākas interaktīvas lekcijas un diskusijas par vides, ilgtspējības un personības izaugsmes, profesionālās darbošanās tēmām. Iegādātas galda spēles un sarīkoti sadraudzības un spēļu vakari un daudz kas cits piedzīvots īstenojot Eiropas Solidaritātes korpusa projektu konkursā atbalstītā Solidaritātes projekta “Ko sēsi, to pļausi!” 17 īstenotas aktivitātes.
Eiropas Solidaritātes projekta Nr. 2023-1-LV02-ESC30-SOL-000146261 “Ko sēsi, to pļausi!” mērķis bija sniegt atbalstu jauniešu dzīves un karjeras izaugsmei nepieciešamo prasmju attīstīšanai caur neformālās izglītības metodēm, pētot un izzinot, kā arī izglītojot vienaudžus un sabiedrību kopumā par vides un ekoloģijas, kā arī ilgtspējības tēmu. Projekta īstenošanas laiks bija no 01.06.2023. līdz 29.02.2024. Un tieši 29.februārī, projekta noslēdzošajā dienā, sapulcējās apvienību un pagasta jauniešu pārstāvji, lai kopīgi atskatītos uz paveikto un dalītos savās pārdomās, atziņās un atgriezeniskajā saitē par piedzīvoto un pieredzēto projekta īstenošanas laikā.
Gatavojoties noslēguma aktivitātei, projekta īstenotāji sagatavoja krāšņu prezentāciju, kur apkopoja visas 17 īstenotās projekta aktivitātes, kuras atceroties, projekta dalībnieki dalījās stāstiem par piedzīvoto, par “slapjajiem” pārgājieniem, aizraujošajām sarunām, izveidoto Skrīveru jauniešu telpu logo un daudz ko citu, iepazīstinot ar to klātesošos jauniešus, Aizkraukles novada Interešu izglītības centra darbiniekus un domes deputātu pārstāvjus.
Kā paši jaunieši atzīst, tad aktivitātes bijušas ļoti dažādās, kas ļāvis pilnveidot savas zināšanas un prasmes dažādās jomās. Deva iespēju satikt jaunus draugus. Iegūt jaunas spēles un plīti jauniešu telpām, kā arī satikt aizrautīgus dažādu jomu pārstāvjus.
Jautājot jauniešiem par projekta aktivitātēm, kas palikušas prātā kā visaizraujošākās, interesantākās un tādas, ko ir vērts atkārtot, jauniešu vidū ir stabils TOP 5, kurā ierindojas aktivitāte, kas tapa sadarbojoties ar biedrību “Zero Waste Latvija”, kur biedrības pārstāve un dabas draugs Elīna Pekšēna diskutēja ar jauniešiem par ātro modi un tās saražošanai nepieciešamo resursu lielo patēriņu, kā arī radošajā darbnīcā no lietotajiem T krekliem kopā ar novada jauniešiem veidoja mantas mīļdzīvniekiem ‒ suņiem un kaķiem, iemācoties pagatavot arī kaķu māju, kā arī citas lietas. Tikšanās un saruna ar Preiļu metālmākslinieku Aleksandru Nesterjuku, kas ir “Moto Metal art gallery “Nester Custom”” īpašnieks, kurš no lietotām automašīnu detaļām rada oriģinālus metāla dizaina objektus un kopā ar viņu piedalīties metināšanas meistarklasē, izveidojot sev atslēgu piekariņus. Interaktīva saruna ar grafisko dizaineri un “LIANA VALIS” radītāju Liānu Merņaku – Ņikitinu un kopīga Logo darbnīca Skrīveru jauniešu telpām. Un TOP5 noslēdz dažādie pārgājieni un ēst gatavošanas meistarklases. Visās aktivitātēs vienojošais elements ir tieši kopā būšana, iespēja izzināt, izpētīt, iepazīt citus un arī sevi.
Projekta īstenotāji ir pateicīgi ikvienam projekta dalībniekam, kurš atsaucās un piedalījās, dalījās zināšanās un labprāt apguva jaunas. Ir paveikts daudz, vairāk kā sākotnēji bija plānots un ar to arī projekta darba grupa un visi tās atbalstītāji no sirds priecājas un lepojas!
Projektu līdzfinansē Eiropas Savienība. Šī publikācija atspoguļo vienīgi autora uzskatus un viedokli, un ne obligāti Eiropas Savienības, Eiropas Komisijas vai Jaunatnes starptautisko programmu aģentūras viedokli, kuras nav atbildīgas par tajā ietvertās informācijas jebkādu izmantošanu.
Foto /sakums/jauniesi/gallery/params/group/257977/#slice1842643
Pārgājiens ar uzdevumiem Aizkraukles novada jauniešiem
Īstenojot Eiropas Solidaritātes projektu Nr. 2023-1-LV02-ESC30-SOL-000146261 “Ko sēsi, to pļausi!”, viena no būtiskākajām tēmām par ko projekta ietvaros tiek runāts ir dzīvei un karjeras izaugsmei nepieciešamo prasmju attīstīšana un pārdomātu, ilgtspējīgu lēmumu pieņemšana. Lai izaicinātu Aizkraukles novada jauniešus domāt plašāk, projekta ietvaros2, 24.februārī, tika organizēts pārgājiens ar uzdevumiem Aizkraukles novada Pļaviņu apvienības teritorijā.
Pārgājienu vadīja Biedrības “Atklāj-Sevi.lv” komanda, kuras darbības mērķis ir caur individuālo pašizziņu un personības attīstību, vairot sabiedrībā savstarpējo sapratni un cilvēcību.
Pārgājiena dalībniekiem šī reize bija gana izaicinoša. Kamēr acu skatieniem pavērās skaisti miglas lauki un noslēpumaini mežu ieloki, tikmēr ceļinieku pēdām šis pārgājiens bija īpašs izaicinājums, jo ledainos meža ceļus nomainīja sniegotas takas, peļķes un ceļā trāpījās arī pa kādam dubļainākam laukam. Tika šķērsota upīte, kas bija viens no diviem uzdevumiem, ar ko pārgājiena dalībniekiem nācās sastapties. Bet sarunas par motivāciju, par izaicinājumiem un mērķiem, dalībniekus aizveda līdz pat ugunskura vietai, kur kopīgi pagatavotā garšīgā meža zupa, sildīja pārgājiena dalībniekus, kamēr tie kopīgi diskutēja par izvēlēm mūsu dzīvē. Pirms tam gan bija kopīgs komandas uzdevums “Lidojošais eņģelis”, kur sadalot spēkus un atklājot komandas dalībnieku veiklību, bija jāsavāc visas zupas vārīšanai nepieciešamās sastāvdaļas.
Sarunās un smieklos, kopīgos izaicinājumos diena paskrēja ātri un lai arī slapjām kājām, bet lepni par paveikto, pārgājiena dalībnieki ar pirmās tumsas iestāšanos devās mājup, kopīgi atzīstot, ka bija vērts satikties un vienam otru atbalstot, iziet šo ceļu, gūstot jaunas atziņas un dzīves pieredzi, jaunus draugus un neaizmirstamas atmiņas. Kā paši jaunieši atzīst: “Ja pārgājiena beigās zābakos ir dīķis, tad pārgājiens ir izdevies!”
Projektu līdzfinansē Eiropas Savienība. Šī publikācija atspoguļo vienīgi autora uzskatus un viedokli, un ne obligāti Eiropas Savienības, Eiropas Komisijas vai Jaunatnes starptautisko programmu aģentūras viedokli, kuras nav atbildīgas par tajā ietvertās informācijas jebkādu izmantošanu.
Foto /sakums/jauniesi/gallery/params/group/257976/#slice1842643
Izvērtēšanas aktivitāte
Pārgājiens ar uzdevumiem
Lielais cepiens un tortiljas
Jaunais gads projekta darba grupai ir sācies ar garšīgām aktivitātēm visiem novada jauniešiem. Kā jau iepriekš tika stāstīts, pateicoties Eiropas Solidaritātes projekta Nr. 2023-1-LV02-ESC30-SOL-000146261 “Ko sēsi, to pļausi!” īstenošanai, Aizkraukles novada Interešu izglītības centrs varēja iegādāties indukcijas plīti ar cepeškrāsni, kā arī tai piemērotu katlu un pannu komplektu, lai jau vairāk kā trīs gadus ilgusī jauniešu brīvā laika telpu tradīcija – sarunu cikla “Garāžas sarunas” rubrika “Lielais cepiens” var turpināties ar jaunu sparu arī 2024.gadā! Jo diemžēl, brīvprātīgajiem jauniešiem gatavojoties eglītes iedegšanas svētkiem, vecā plīts savu garo darba mūžu noslēdza tieši 2023.gada Ziemassvētku laikā.
Un iedvesmojoties no janvāra vērtīgās sarunas un garšīgās maltītes, ko aizvadīja kopā ar pavārgrāmatas “Garšīgs nav sarežģīts. 100 receptes gardai ikdienai” autori Elizabeti Valujevu, februāri jaunieši pulcināja jauniešus, lai runātu par brīvprātīgo darbu un gatavotu gardās tortiljas.
Aktivitātē pulcējās Skrīveru pagasta un Aizkraukles jaunieši, kuri diskutēja, kas tad ir brīvprātīgais darbs un kāpēc tas ir svarīgs? Vai par brīvprātīgo darbu maksā vai arī to tomēr veic no “brīva prāta”? Kāpēc jaunietim ir jāveic brīvprātīgais darbs? Un ja par to nemaksā, tad kāds labums ir pašam jaunietim? Šos un vēl citus jautājumus, stereotipus pārrunāja jaunieši, gatavojot tortiljas un baudot tās pie kopīgā, lielā jauniešu brīvā laika telpu galda.
Un savelkot plusus un mīnus, vairāk kā 20 jaunieši tomēr atzina, ka būt brīvprātīgajam ir forši! Izaicinoši, atbildīgi, ne vienmēr vienkārši, bet tomēr vērtīgi, jo palīdzēt citiem ir labi. Bet palīdzēt citiem un pašam mācīties, pilnveidoties un kļūt par līdzatbildīgu savas kopienas locekli ir vēl labāk!
Projektu līdzfinansē Eiropas Savienība. Šī publikācija atspoguļo vienīgi autora uzskatus un viedokli, un ne obligāti Eiropas Savienības, Eiropas Komisijas vai Jaunatnes starptautisko programmu aģentūras viedokli, kuras nav atbildīgas par tajā ietvertās informācijas jebkādu izmantošanu.
Foto /sakums/jauniesi/gallery/params/group/257975/#slice1842643
Jaunieši meistarklasē gatavo veselīgas maltītes
Īstenojot Eiropas Solidaritātes projektu Nr. 2023-1-LV02-ESC30-SOL-000146261 “Ko sēsi, to pļausi!”, 25. janvārī Aizkraukles novada Interešu izglītības centrā notika veselīgas maltītes gatavošanas meistarklase jauniešiem, pulcinot 21 gardēdi.
Meistarklasi vadīja Elizabete Valujeva, pavārgrāmatas “Garšīgs nav sarežģīts. 100 receptes gardai ikdienai” autore un iedvesmojoša personība. Tika likti lietā pagājušā gada noslēgumā par projekta līdzekļiem iegādātie jaunie katlu, pannu komplekti un plīts ar cepeškrāsni. Kopīgi pagatavojām tītara gaļas un dārzeņu sautējumu un saldajā ēdienā – šokolādes trifeles. Diskutējām par ilgtspējīgiem lēmumiem, rūpējoties par fizisko ķermeni un kopējo labsajūtu, pārrunājām veselīga uztura un veselīga dzīvesveida stereotipus. Pēc sarunām un meistarklases jaunieši atzina, ka garšīgs ir arī veselīgs ēdiens.
Projektu līdzfinansē Eiropas Savienība. Šī publikācija atspoguļo vienīgi autora uzskatus un viedokli, un ne obligāti Eiropas Savienības, Eiropas Komisijas vai Jaunatnes starptautisko programmu aģentūras viedokli, kuras nav atbildīgas par tajā ietvertās informācijas jebkādu izmantošanu.
Līga Kriškijāne,
jaunatnes lietu speciāliste
Lielais cepiens
Mazzalvieši Daugavpils Inovāciju centrā
Mazzalvieši eksperimentē Daugavpils Inovāciju centrā
Lai izprastu pasaules procesus vienkāršā veidā, Mazzalves jauniešu grupa janvāra vidū apmeklēja Daugavpils Inovāciju centru, kur atraktīvā un interaktīvā veidā izzināja dažādas interesantas likumsakarības.
Daugavpils Inovāciju centrs ir uz kompetenču pieeju balstīta izglītojoša iestāde, kas veicina zinātnes, tehnoloģiju, inženierzinātņu un matemātikas (STEM) jomu zināšanu attīstību, prasmju ieguvi un karjeras izvēli STEM un uzņēmējdarbības jomā. Centrā ir jauna mācīšanās vide ikvienam, tajā var daudz eksperimentēt, pētīt, radīt inovatīvus risinājumus, attīstīt uzņēmējspējas, sasaistīt mācību saturu ar reālo dzīvi un digitālo vidi, izmantojot koprades vietu, koprades laboratoriju, izglītojošus eksponātus un instalācijas. Mazzalvieši izvēlējās piedzīvot izaicinājumu “Misija laiva”, kur eksperimentējot noskaidroja laivu kravnesību un citas būtiskas lietas.
Mazzalves jaunieši Inovāciju centru apmeklēja Eiropas Solidaritātes projektā Nr. 2023-1-LV02-ESC30-SOL-000146261 “Ko sēsi, to pļausi!”. Projekta darba grupa centās rast dažādus risinājumus, lai novada jauniešus motivētu pētīt un izzināt sevi, atbalstītu un mazinātu viņu satraukumu par nākotni. Tāpēc projekta īstenošanas laikā devām iespēju jauniešiem apzināties katra stiprās puses un noticēt saviem spēkiem, meklēt risinājumus, kā izglītoties, attīstīties, darīt vairāk savas nākotnes labā, motivējām jauniešus kļūt drosmīgākiem sabiedrības locekļiem, līdzdarboties ikdienas dzīves notikumos un procesos, tādējādi veidojot pozitīvas pārmaiņas arī kopienas dzīvē.
Projektu līdzfinansē Eiropas Savienība. Šī publikācija atspoguļo vienīgi autora uzskatus un viedokli, un ne obligāti Eiropas Savienības, Eiropas Komisijas vai Jaunatnes starptautisko programmu aģentūras viedokli, kuras nav atbildīgas par tajā ietvertās informācijas jebkādu izmantošanu.
Līga Kriškijāne,
jaunatnes lietu speciāliste
“Sadraudzības galda spēļu pēcpusdiena”
Skrīveru jauniešu telpās norisinājās Eiropas Solidaritātes projekta Nr. 2023-1-LV02-ESC30-SOL-000146261 “Ko sēsi, to pļausi!” aktivitāte “Sadraudzības galda spēļu pēcpusdiena”, kurā aktīvi piedalījās jaunieši no Skrīveriem, Jaunjelgavas un Pļaviņām.
Izmantojot projekta līdzfinansējumu, Skrīveru jauniešu telpas papildinātas ar daudzām vērtīgām jauniešus saliedējošām un izglītojošām galda spēlēm, ar kuru palīdzību viņi var uzlabot komunikācijas prasmes, mācīties izteikt un pamatot savu viedokli, aizdomāties par dažādām dzīves situācijām. Piemēram, iegādātas spēles “Jūtas. Sajūtas. Emocijas”, “Es mīlu Latviju”, stāstu spēle “School Stories” (“Skolas stāsti”), veiklības galda spēle “Ligretto”, lielformāta spēle “Dialogu aplis”.
Jauniešu telpās Skrīveros valdīja liela un draudzīga rosība. Pēc iepazīšanās aktivitātēm un spēlēm aizrāvāmies ar “Dialogu apli” ‒ prieks, ka to īpaši novērtēja tieši vecākie jaunieši. Sadalījāmies komandās un spēlējām arī citas galda spēles, piemēram, kāršu spēles “Uno”,“Ligretto”, kā arī “Guļošās princeses”, ko mums atveda jaunieši no Pļaviņām.
Galda spēļu pēcpusdiena noteikti izdevās, jaunieši vairāk iepazina cits citu. Kopīgi nolēmām, ka šāda aktivitāte noteikti jāīsteno, ciemojoties pie citiem novada jauniešiem.
Projekta laikā ar Skrīveru jauniešiem jau bijām spēlējuši galda spēles novembrī, decembrī un janvārī. Spēļu pēcpusdienās jauniešiem radās pašiem sava ideja sarīkot šaha un galda tenisa turnīrus, ko arī veiksmīgi īstenojām novembrī un decembrī.
Projektu līdzfinansē Eiropas Savienība. Šī publikācija atspoguļo vienīgi autora uzskatus un viedokli, un ne obligāti Eiropas Savienības, Eiropas Komisijas vai Jaunatnes starptautisko programmu aģentūras viedokli, kuras nav atbildīgas par tajā ietvertās informācijas jebkādu izmantošanu.
Radošā darbnīca - mantas mīļdzīvniekiem
Sadarbojoties ar biedrību “Zero Waste Latvija”, jaunieši no visa Aizkraukles novada pulcējās Aizkraukles novada Interešu izglītības centrā, lai kopā ar biedrības pārstāvi un dabas draugu Elīnu Pekšēnu radošajā darbnīcā no lietotajiem T krekliem veidotu mantas mīļdzīvniekiem ‒ suņiem un kaķiem, kā arī iemācītos pagatavot kaķu māju.
Īstenojot Eiropas Solidaritātes projektu Nr. 2023-1-LV02-ESC30-SOL-000146261 “Ko sēsi, to pļausi!”, turpinām runāt par ilgtspējību. Diskutējot par ātro modi, apģērba ražošanu, tā pārstrādi, ietekmi uz dabu un milzīgo resursu patēriņu, kopīgi meklējām jaunus un apdomīgus veidus, kā mazināt tekstila atkritumu apjomu. Radošā “DIY” aktivitāte (no angļu valodas “do it yourself” jeb darīt pašam) pulcināja 41 dažāda vecuma novadnieku, lai pašu rokām no dažādiem tekstilizstrādājumiem darinātu saviem mīļajiem mājdzīvniekiem – suņiem un kaķiem ‒ spēļu mantas, meistarotu kaķu mājas, stilizētus darba galda piederumu organizatorus un rokassprādzes.
Aktivitātes pirmajā daļā klausījāmies faktus par apģērba ražošanai nepieciešamo resursu patēriņa daudzumu un par videi nodarīto kaitējumu. Fakti bija pārsteidzoši un skumji.
Lai veicinātu apzinātāku un dabai draudzīgāku saimniekošanu, runājām par tām izvēlēm, ko mēs katrs varam veikt kā indivīdi, lai dzīvotu “zaļāk” tieši saistībā ar apģērba iegādi: atteikties no pirkšanas, samazināt apģērba apjomu, lietot atkārtoti, uzlabot, pārveidot, pielāgot, salabot. Ja tomēr atteikties nav iespēju, pērc, bet veco šķiro! Un tā, pārdomu pilni un jaunas iemaņas apguvuši, radošās darbnīcas dalībnieki guva jaunu pieredzi, ko pielietot savā ikdienas dzīvē arī turpmāk.
Projektu līdzfinansē Eiropas Savienība. Šī publikācija atspoguļo vienīgi autora uzskatus un viedokli un ne obligāti Eiropas Savienības, Eiropas Komisijas vai Jaunatnes starptautisko programmu aģentūras viedokli, kuras nav atbildīgas par tajā ietvertās informācijas jebkādu izmantošanu
Dzīvnieku rotaļlietu izgatavošanas meistarklase
Svinēt svētkus ilgtspējīgi.
Jau iepriekšējos gados sekojot līdzi Aizkraukles novada Interešu izglītības centra rīkoto aktivitāšu piedāvājumam, jaunieši bieži vien labprāt izvēlējās apmeklēt dažādas radošās meistarklases, veidojot apsveikuma kartītes, svētku dekorus, taureņu pušķus un daudz dažādas citas lietas, no visdažādākajiem materiāliem. Rakstot projekta pieteikumu, darba grupa diskutēja ne tikai par novada jauniešu un sabiedrības kopumā ikdienas paradumiem un to maiņu, bet arī svētku svinēšanas tradīcijām, tādējādi nonākot pie idejas par ilgtspējīgu Ziemassvētku aktualizēšanu, piedāvājot “DIY” aktivitāti – mezglošanas meistarklasi, pašiem savu svētku dekoru izveidošanai, no dabai draudzīgiem materiāliem.
Laužot sabiedrības stereotipus par ilgtspējību un “zaļāku” saimniekošanu, Solidaritātes projekta ietvaros tika īstenota mezglošanas meistarklase “Ilgtspējīgie Ziemassvētki”, aicinot dažādas paaudzes uz sarunu par svētkiem un ilgtspējību, kopīgi mezglojot krāšņus, no otrreizējās pārstrādes materiāliem veidotus, dabai draudzīgus eglīšu rotājumus.
Radošā “DIY” jeb pašu veidoto rotājumu darbnīca notika pirmssvētku laikā, Aizkraukles novada Interešu izglītības centra telpās, pulcinot 20 dažādu paaudžu pārstāvjus. Meistraklases vadītāja, zīmola “Design de DIURA” radītāja Līga Diura, kura pastāstīja gan par savu radošo ceļu, gan mezglošanas plašo un daudzveidīgo pasauli, kā arī dažādajiem materiāliem, ko var izmantot. Darbnīcas laikā tās dalībnieki varēja izvēlēties un izmēģināt vairāku svētku dekoru izgatavošanas jeb mazglošanas noslēpumus, dodoties mājup ar pašu darinātiem eglīšu rotājumiem un jaunām idejām, kā domājot ilgtspējīgāk, var svinēt svētkus “zaļāk”, bet ne mazāk krāšņi.
Foto /sakums/jauniesi/gallery/params/group/253553/#slice1842643
Projektu līdzfinansē Eiropas Savienība. Šī publikācija atspoguļo vienīgi autora uzskatus un viedokli, un ne obligāti Eiropas Savienības, Eiropas Komisijas vai Jaunatnes starptautisko programmu aģentūras viedokli, kuras nav atbildīgas par tajā ietvertās informācijas jebkādu izmantošanu.
Mezglošanas darbnīca
Galda spēļu pēcpusdienas Skrīveros.
Pirmais un svarīgākais mērķis, ko Solidaritātes projekta “Ko sēsi, to pļausi!” (Nr. 2023-1-LV02-ESC30-SOL-000146261) darba grupa vēlas sasniegt īstenojot projekta aktivitātes, ir veidot katram novada jaunietim drošu vidi pašizpausmei un sniegt atbalstu dzīves un karjeras izaugsmei nepieciešamo prasmju attīstīšanai. Tā kā Skrīveros tikai šī gada pavasarī tika atvērtas telpas jauniešiem un darbu uzsāka jaunatnes darbinieks, tad tieši šobrīd notiek aktīvs darbs pie jauniešu jauniešiem draudzīgākas un saistošākas vides veidošanas un, lai labāk saliedētu Skrīveru jauniešu pulku, kas labprāt ienāk un pavada laiku jauniešu telpās, bija jāiegulda neatlaidīgs darbs komunikācijā, jābūt interesētam jauniešu dzīvēs un viņu brīvā laika pavadīšanas veidos, jāpaplašina dažādu aktivitāšu un pasākumu piedāvājums, jāsniedz atbalsts jauniešu radošo ideju realizēšanā. Šiem mērķiem ikdienas darbā ļoti palīdz dažādas galda spēles, kuras bija iespēja iegādāties no projekta finanšu līdzekļiem.
Kā atzīst Skrīveru pagasta jaunatnes darbiniece un arī paši jaunieši, tad galda spēles ir ļoti palīdzējušas un joprojām palīdz uzsākt Skrīveru pagasta jauniešu kopienas veidošanu, motivēt jauniešus nākt uz telpām un līdzdarboties, atvērties, saliedēties, veicināt piederības sajūtu, radoši izpausties, veidot mums apkārt drošu vidi, iemācīties kaut ko jaunu. Spēles ļoti palīdz arī komunikācijā un empātijas veicināšanā, iepazīstot ne tikai citus jauniešus, bet arī uzzinot ko vairāk par sevi pašu.
Solidaritātes projekta “Ko sēsi, to pļausi!” ietvaros tika uzsākts rīkot galda spēļu pēcpusdienas kā jauniešu saliedēšanās un iepazīšanās pasākumus. Šādas pēcpusdienas mums notika laika posmā no 7. līdz 9. novembrim Skrīveru jauniešu telpās. Ir liels prieks redzēt, ka šo pēcpusdienu ietvaros jauniešiem radās pašiem sava iniciatīva rīkot šaha turnīru, pie kā šobrīd visi kopā aktīvi strādā. Tāpat radās ideja pieaicināt jauniešus no citām Aizkraukles novada apvienībām, lai, pateicoties galda spēļu aktivitātēm, labāk iepazītos un saliedētos savā starpā.
Šādas galda spēļu pēcpusdienas ir plānotas arī decembrī, janvārī un februārī.
Projektu līdzfinansē Eiropas Savienība. Šī publikācija atspoguļo vienīgi autora uzskatus un viedokli, un ne obligāti Eiropas Savienības, Eiropas Komisijas vai Jaunatnes starptautisko programmu aģentūras viedokli, kuras nav atbildīgas par tajā ietvertās informācijas jebkādu izmantošanu.
Diāna Smolkova
Jaunatnes darbiniece Skrīveru pagastā
Mazzalves jaunieši pēta ķīmijas pasauli Latvijas universitātes ķīmijas laboratorijā
Īstenojot Eiropas Solidaritātes projektu Nr. 2023-1-LV02-ESC30-SOL-000146261 “Ko sēsi, to pļausi!”, viena no būtiskākajām tēmām par ko projekta ietvaros tiek runāts un aicināts diskutēt ir ilgtspējība, tai skaitā arī ilgtspējība mūsu pieņemtajos lēmumos.
Šoreiz lēmumu par iesaistīšanos Solidaritātes projekta aktivitātē un ķīmijas pasaules izzināšanu pieņēma Mazzalves pamatskolas 7.-9.klašu jaunieši un novembra sākumā kopā ar ķīmijas skolotāju Ludmilu Rozi un mājturības un tehnoloģiju skolotāju Daigu Pabērzu devās mācību vizītē uz Latvijas universitātes Dabas māju.
Rakstot projekta pieteikumu, projekta darba grupai bija svarīgi sniegt atbalstu sava novada jauniešiem dažādu dzīvei un karjeras izaugsmei nepieciešamo prasmju attīstīšanai, caur neformālās izglītības metodēm, kā piemēram, mācīties darot. Šoreiz tie bija jaunieši no Neretas apvienības puses, kuri izrādīja interesi tieši par eksakto zinātņu jomu kā savas nākotnes profesionālo vides izpēti.
Viesojoties Dabas mājā, jauniešiem bija iespēja pašiem ielūkoties mūsdienīgi aprīkotās auditorijās, laboratorijās, atvērta tipa bibliotēkā un apskatīt boksus, kur studenti netraucēti var mācīties. Sarunu laikā jaunieši uzzināja par daudzveidīgajām studiju iespējām un kvalitatīva un saturīga brīvā laika pavadīšanas iespējām.
Par vizītes visaizraujošāko daļu jaunieši min tieši iespēju piedalīties praktiskajās nodarbībās. “Uz visiem mūsu jautājumiem laipni atbildēja LU lektors doktorants Āris Jansons. Pirmā skolēnu grupa veica laboratorijas darbu "Skābekļa iegūšana un uzkrāšana", otra grupa - "Destilācija". Mums pašiem vajadzēja sastādīt iekārtu, veikt eksperimentu un pārbaudīt iegūto vielu. Darbošanās ķīmijas fakultātes laboratorijā padarīja šos laboratorijas darbus īpašus – jutāmies gandrīz kā ķīmijas studenti!” stāsta Mazzalves pamatskolas 8.klases skolēni. “Mums ļoti patika vizīte Dabas mājā! Divas stundas paskrēja nemanot. Iesakām visiem, kuri nav bijuši, tur aizbraukt”, noslēgumā teica mazzalvieši.
Pateicoties iespējai pētīt un eksperimentēt, ķīmija kļuva tuvāka un aizraujošāka, tādējādi ļaujot jauniešiem ieraudzīt plašo iespēju piedāvājumu savas karjeras mērķtiecīgai veidošanai arī ķīmijas nozarē.
Projektu līdzfinansē Eiropas Savienība. Šī publikācija atspoguļo vienīgi autora uzskatus un viedokli, un ne obligāti Eiropas Savienības, Eiropas Komisijas vai Jaunatnes starptautisko programmu aģentūras viedokli, kuras nav atbildīgas par tajā ietvertās informācijas jebkādu izmantošanu.
Skolēnu domas apkopoja ķīmijas skolotāja Ludmila Roze
Rudens pārgājiens
Turpinot īstenot Eiropas Solidaritātes projektu “Ko sēsi, to pļausi!” (Nr. 2023-1-LV02-ESC30-SOL-000146261), šī gada 21.oktobrī, 13 entuziasti kopā ar dabas mīli Revitu Vildavu devās aizraujošā rudens pārgājienā, lai baudītu skaistās Latvijas ainavas un iepazītu Aizkraukles novada gleznaino Daugavas senleju un pievērst uzmanību vides piesārņojuma problēmai.
Pārgājiens tika uzsākās pie Skrīveru institūta un vijās pa noslēpumaino un līkumaino Susuru taku. Tālāk ceļš veda gar Daugavas krastu līdz senajām Aizkraukles pilsdrupām, kur bija apstāšanās punkts un laiks viktorīnai, kuras laikā varējām pārbaudīt savas zināšanas “zaļākas” jeb dabai draudzīgākas dzīvošanas un domāšanas jomā. Dodoties tālāk līdz piknika vietai, diskutējām par cilvēka ietekmi uz vidi, ekoloģiju. Jaunieši dalījās ar savu viedokli par to, kā katrs var iesaistīties apkārtējās vides saglabāšanā.
Kad pārgājiens jau bija pusē, tika sasniegta piknika vieta, sakurts ugunskurs, ceptas desiņas un kartupeļi, baudīta silta tēja un līdzi paņemtie gardumi. Turpinot ceļu pa meža takām un pļavām, atgriezāmies Aizkrauklē.
Pārgājiena kopējais garums bija aptuveni 14 kilometri, kas ļāva izbaudīt Latvijas ainaviskumu un pārrunāt jautājumus par cilvēka individuālo atbildību un rīcību, kas ietekmē vides aizsardzību. Lai palīdzētu samazināt vides piesārņojumu, centāmies savākt atkritumus pārgājiena laikā. Šī iniciatīva pierādīja, ka tādi mazie darbi kā atkritumu savākšana, arī sniedz pozitīvu ieguldījumu vides aizsardzībā. Kopumā, šis pārgājiens deva iespēju izkustēties fiziski, bet arī vēlreiz novērtēt dabu, kas mums ir apkārt. Un vēl jo svarīgāk - veidot dialogu vienam ar otru par svarīgiem vides aizsardzības jautājumiem. Šādi pasākumi atgādina mums par mūsu individuālo atbildību un rīcību, kas var pozitīvi ietekmēt mūsu apkārtni un veicināt ilgtspējīgāku saimniekošanu.
Projektu līdzfinansē Eiropas Savienība. Šī publikācija atspoguļo vienīgi autora uzskatus un viedokli, un ne obligāti Eiropas Savienības, Eiropas Komisijas vai Jaunatnes starptautisko programmu aģentūras viedokli, kuras nav atbildīgas par tajā ietvertās informācijas jebkādu izmantošanu.
Liliāna Kareva
ANIIC jaunatnes darbiniece
Dizaina arhitektūras darbnīca
Skrīveru jauniešu telpas Aizkraukles novadā ir jaunākās telpas, kur Skrīveru pagasta un citu novada apvienību jaunieši ir aicināti nākt un iesaistīties daudzpusīgās, jēgpilnās, radošās un izglītojošās darbnīcās, sarunās un aktivitātēs. Un pateicoties Solidaritātes projekta Nr. 2023-1-LV02-ESC30-SOL-000146261 “Ko sēsi, to pļausi!” sniegtajām iespējām, jau šobrīd jaunieši kopā ar grafisko dizaineri ir izveidot paši savu identitātes simbolu – logotipu jauniešu telpām, uz vairākām stundām pašiem kļūstot par grafisko dizaineri, taču piektdien 6.10.2023. Skrīveru jauniešu telpās notika saruna ar interjera arhitektiem Baibu Rūķi un Ligitu Breği, kuras dalījās stāstā par savu profesiju, izglītības un personīgās izaugsmes un sava uzņēmuma dibināšanas ceļu un iespaidīgu projektu realizēšanu, ļaujot jauniešiem ielūkoties šīs profesijas aizkulisēs.
Jauniešiem bija lieliska iespēja iepazīties un aptaustīt dažādus interjera dizaina veidošanas materiālus un diskutēt par ilgtspējīgiem materiāliem un ilgtspējīgu dizainu. Kopā ar uzņēmējām un dizaina arhitektūras pārstāvēm, jaunieši ļāvās radošam procesam un kopīgi radīja vairākus dizainus Skrīveru jauniešu telpu nākotnes iekārtojumam. Ar lielu degsmi un entuziasmu jauniešu grupas izstrādāja un prezentēja vairākas Skrīveru jauniešu telpu labiekārtošanas idejas. Lai arī tās bija dažādās, tomēr vienojošais visām grupām bija tas, ka šīm telpām ir jābūt mājīgām, ar klusuma stūrīti, kur pildīt mājasdarbus, palasīt grāmatu vai vienkārši pasēdēt. Tā pat ir jābūt ērtai un omulīgai vietai, kur kopā ar draugiem uzspēlēt galda spēles un iedzert tēju. Neiztikt bez ekrāna sienas kino vakariem, zaļumiem un mīkstiem dīvāniem – telpas omulībai, krāsainām akcentsienām vai mēbelēm, lai jūtama būtu jauniešu enerģija un dzīvesprieks. Jaunieši atzina, ka šī iespēja bija gan izaicinoša, gan izglītojoša, jo kopīgi diskutējot par jauniešu telpu dažādajām dizaina idejām, bija iespēja uzzināt daudz jaunas informācijas, kā piemēram, par krāsu ietekmi uz cilvēku, par dažādu mēbeļu funkcionalitātes iespējām, telpas dalījumu un citiem interjera dizaina noslēpumiem.
Projektu līdzfinansē Eiropas Savienība. Šī publikācija atspoguļo vienīgi autora uzskatus un viedokli, un ne obligāti Eiropas Savienības, Eiropas Komisijas vai Jaunatnes starptautisko programmu aģentūras viedokli, kuras nav atbildīgas par tajā ietvertās informācijas jebkādu izmantošanu.
Diāna Smolkova
Jaunatnes darbiniece Skrīveros
Foto /sakums/jauniesi/gallery/params/group/257531/#slice1842643
Pārgājiens jauniešiem
Jauniešu telpām Skrīveros – top pašiem savs, jauniešu radītais logo
Septembrim noslēdzoties, Eiropas Solidaritātes projekta “Ko sēsi, to pļausi!” (Nr. 2023-1-LV02-ESC30-SOL-000146261) ietvaros, jauniešu telpās Skrīveros, notika logotipa ideju veidošanas darbnīca jauniešiem, kuru vadīja grafiskā dizainere un “LIANA VALIS” radītāja Liāna Merņaka – Ņikitina.
Pēc Administratīvi teritoriālās reformas, Aizkraukles novada jauniešu pulks ir kļuvis krietni kuplāks un darba ar jaunatni līdzvērtīga un plānveidīga attīstība ir bijusi būtiska, lai sniegtu vienlīdzīgas iespējas visiem novada jauniešiem. Tā kā Skrīveros tikai šī gada pavasarī tika atvērtas telpas jauniešiem un darbu uzsāka jaunatnes darbinieks, tad tieši šobrīd notiek aktīvs darbs pie jauniešu jauniešiem draudzīgākas un saistošākas vides veidošanas, lai motivējot tos nebaidīties un ienākt jauniešu telpās.
Pirmais un svarīgākais mērķis, ko Solidaritātes projekta “Ko sēsi, to pļausi!” darba grupa vēlas sasniegt, īstenojot projekta aktivitātes, ir veidot katram novada jaunietim drošu vidi pašizpausmei un sniegt atbalstu dzīves un karjeras izaugsmei nepieciešamo prasmju attīstīšanai, caur neformālās izglītības metodēm, kā piemēram, mācīties darot. Tā radās ideja izzināt grafiskā dizainera profesiju un kopīgi radīt logo jauniešu telpām Skrīveros. Un tā 30.septembrī, pieaicinot grafisko dizaineri, novada jauniešiem bija iespēja izzināt profesijas būtību un dažādas viņus interesējošas nianses, klausīties autores lekciju par ilgtspējīga vizuālā tēla veidošanu, kopīgi darboties jauniešu telpu logotipa izstrādē, diskutējot par vērtībām, ko viņi vēlas caur šo logo atklāt sabiedrībai.
Sarunu un diskusiju ceļā, balstoties uz jauniešu asociācijām par jauniešu telpām, tika izvirzītas trīs idejas. Pirmā ideja bija par tukšumu, kas šobrīd tiek aizpildīts, ar to apzīmējot gan aktīvo darbu ar jauniešiem, kas šobrīd notiek, bet līdz šim Skrīveros nenotika, gan arī “tukšās” telpas, kas šobrīd ikdienā jau tiek aizpildītas, jauniešiem apmeklējot pasākumus, utt. Otrā ideja bija par “pilnumu” jeb to, cik īsā laikā šī telpa un tukšums ir aizpildījies ar dažādiem notikumiem. Un trešā ideja – kāpnes, kas simbolizē gan jauniešu telpu atrašanās vietu - ēkas bēniņos jeb jumta stāvā, gan jaunatnes jomas izaugsmi Skrīveros un jauniešu personīgo izaugsmi šinīs telpās.
Caur kopīgu vērtību noteikšanu, dažādu uzdevumu izpildi, radošu darbošanos grupās un individuāli, meklējot idejas un “spēlējoties” ar kopīgi radītajām logo skicēm, tika radītas logo pamats jauniešu telpu Skrīveros logotipam, kam pēcapstrādi un digitālo materiālu sagatavošanu projekta aktivitātes ietvaros ir uzņēmusies pieaicinātā grafiskā dizainere Liāna Merņaka – Ņikitina.
Lai arī darbs nebija viegls un prasīja vairākas stundas aktīvas iesaistes, radošu ideju meklēšanu un spēju fokusēties, iedziļināties un uzdrošinoties kritiski vērtēt kā savas, tā arī citu idejas, jaunieši ar šo uzdevumu tika galā veiksmīgi! Kā atzina pati grafiskā dizainere – šī viņas pieredzē ir bijusi viena no tām meistarklasēm, kur jaunieši ir visaizrautīgāk iesaistījušies un radījuši virkni ļoti dažādu, labu un ilgtspējīgu ideju ar spēcīgiem pamatojumiem.
Projektu līdzfinansē Eiropas Savienība. Šī publikācija atspoguļo vienīgi autora uzskatus un viedokli, un ne obligāti Eiropas Savienības, Eiropas Komisijas vai Jaunatnes starptautisko programmu aģentūras viedokli, kuras nav atbildīgas par tajā ietvertās informācijas jebkādu izmantošanu.