Sabiedrības digitālo prasmju attīstība
Iespēja apgūt vidēja un augsta līmeņa digitālās prasmes platformā STARS
Izglītības un zinātnes ministrija sadarbībā ar Valsts izglītības attīstības aģentūru attīsta individuālo mācību kontu (IMK) pieeju Latvijā, kurā ikvienam pieaugušajam vecumā no 18 gadiem būs iespēja saņemt individualizētus mācību piedāvājumus digitālo prasmju apguvei, kas atbilst darba tirgus prasībām un sekmē personīgo un profesionālo izaugsmi. Lai izveidotu savu individuālo mācību kontu, reģistrējies platformā www.stars.gov.lv !
Individuālais mācību konts ir fiziskas personas digitāls konts, kuru var izveidot personas no 18 gadiem. Individuālajā mācību kontā būs iespēja uzkrāt informāciju par iepriekš iegūto izglītību un profesionālo pieredzi, iegūtajiem izglītību apliecinošiem dokumentiem, izveidot individuālo mācību ceļu un sekot tā izpildei, novērtēt savas digitālās un citas prasmes, kā arī pieteikties kādai no piedāvātajām izglītības programmām.
Platforma STARS piedāvā daudzveidīgas mācību iespējas pieaugušajiem, kas kalpo kā vienas pieturas pakalpojumu kopums.
No š.g. 9. decembra, Valsts izglītības attīstības aģentūra aicina nodarbinātos un pašnodarbinātos no 18 gadu vecuma pieteikties izglītības programmām, lai apgūtu darba tirgū aktuālas profesijas, pilnveidotu un uzlabotu profesionālās kompetences un digitālās prasmes. Pieteikties mācībām varēs līdz 20. decembrim prasmju pārvaldības platformā stars.gov.lv, izveidojot individuālo mācību kontu.
Pirmajā mācību uzaicinājumā 23 izglītības iestādes no visiem Latvijas reģioniem piedāvā apgūt dažādas izglītības programmas 10 dažādās mācību nozarēs: būvniecības, drukas un mediju tehnoloģiju, elektronisko un optisko iekārtu ražošanas, informācijas un komunikācijas tehnoloģiju, enerģētikas, kokrūpniecības, ķīmiskās rūpniecības un tās saskarnozaru, metālapstrādes, mašīnbūves un mašīnzinību, pārtikas rūpniecības, transporta un loģistikas, kā arī veselības un sociālās aprūpes nozarē.
Nodarbinātajiem tiek piedāvātas 25 profesionālās tālākizglītības programmas, kas sniedz iespēju iegūt profesionālo kvalifikāciju 13 pieprasītās profesijās:
· Lokmetinātājs metināšanā ar volframa elektrodu inertās gāzes vidē (TIG);
· Lokmetinātājs metināšanā ar mehanizēto iekārtu aktīvās gāzes vidē (MAG);
· Programmēšanas tehniķis;
· Automehāniķis;
· Sausbūves tehniķis;
· Ēku būvtehniķis
· Māsas palīgs;
· Aprūpētājs;
· Elektromontieris;
· Elektrotehniķis;
· Mežsaimniecības tehniķis;
· Hidrobūvju būvtehniķis
· Transportbūvju būvtehniķis.
Tāpat tiek piedāvāts pilnveidot esošās vai apgūt jaunas prasmes, mācoties kādā no piedāvātajiem 77 profesionālās izglītības moduļiem, moduļu kopām vai 22 studiju kursiem, studiju moduļiem augstskolā vai koledžā.
Atkarībā no izglītības satura, mācības tiek piedāvātas gan attālināti, gan klātienē vai arī daļēji attālināti (t.i., teorija attālināti, bet praktiskie darbi klātienē). Mācību apjoms variē:
· Profesionālās tālākizglītības programmās – no 640 līdz 960 stundām;
· Profesionālās izglītības moduļos – no 14 līdz 130 stundām;
· Moduļu kopās – no 72 līdz 384 stundām;
· Studiju kursos – no 75 līdz 160 stundām;
· Studiju moduļos – no 64 līdz 240 stundām.
Lielāko daļu mācību izmaksu sedz Eiropas Sociālā fonda Plus (ESF+) un valsts budžeta līdzfinansējums. Nodarbinātā līdzmaksājums ir:
· 5% profesionālās tālākizglītības programmās;
· 10% profesionālās izglītības moduļos un moduļu kopās;
· 30% studiju kursos un moduļos.
Personām no trūcīgām vai maznodrošinātām mājsaimniecībām mācības ir bez maksas.
Projektā var piedalīties ikviens nodarbinātais vai pašnodarbinātais vecumā no 18 gadiem, ar pabeigtu vai nepabeigtu izglītību. Prioritāri projektā būs aicināti iesaistīties nodarbinātie ar pabeigtu vai nepabeigtu pamatizglītību vai vispārējo vidējo izglītību, nodarbinātie vecumā no 50 gadiem, kā arī bēgļi un personas ar alternatīvo statusu, piedāvājot apgūt labāk apmaksātas un pieprasītas profesijas atbilstoši darba tirgus prasībām.
Plānots, ka nākamā pieteikšanās mācībām sāksies 2025. gada janvāra beigās.
Informācija par piedāvātajām izglītības programmām un atbalsta iespējām pieejama platformā www.stars.gov.lv .
Par projektu:
Projekts tiek īstenots saskaņā ar 2024. gada 7. maija Ministru kabineta noteikumiem Nr. 283 “Eiropas Savienības Kohēzijas politikas programmas 2021.– 2027. gadam 4.2.4. specifiskā atbalsta mērķa "Veicināt mūžizglītību, jo īpaši paredzot elastīgas kvalifikācijas paaugstināšanas un pārkvalificēšanās iespējas visiem, ņemot vērā digitālās prasmes, labāk paredzot pārmaiņas un jaunas prasības pēc prasmēm, kas balstītas uz darba tirgus vajadzībām, atvieglojot karjeras maiņu un sekmējot profesionālo mobilitāti" 4.2.4.2 pasākuma "Atbalsts pieaugušo individuālajās vajadzībās balstītai pieaugušo izglītībai".
Aizkraukles novada Pieaugušo izglītības nedēļa “Digitālais ceļojums”
Turpinot pagājušā gadā iesākto tradīciju, arī šogad, laikā no 14.-18. oktobrim, Aizkraukles novadā norisinājās Pieaugušo izglītības nedēļa “Digitālais ceļojums”. Nedēļas laikā Aizkraukles novada iedzīvotājiem bija iespēja piedalītas gan klātienes, gan attālinātajos pasākumos (vebināros, prezentācijās, diskusijās). Šogad Pieaugušo izglītības nedēļas ietvaros iedzīvotāji guva zināšanas un pieredzi par tādām tēmām, kā ceļošanu, e-paraksta lietošanu, digitālajiem atkritumiem un to mazināšanu, mākslīgo intelektu, neierastu uzkodu gatavošanu, kā arī savu stāstu un fotogrāfiju dokumentēšanu Latvijas Nacionālā vēstures muzeja izveidotajā digitālajā vietnē.
Šajā gadā Pieaugušo izglītības nedēļas tēma bija “Digitālais ceļojums”. Mūsdienu pasaulē digitālo prasmju apguve un attīstīšana ir būtiska. Tehnoloģijas un digitalizācija arvien vairāk ietekmē ikdienu un darba tirgu. Viena no dienām bija digitālā “detox” diena (diena bez tehnoloģijām), kurā pulcējās ēst gatavošanas entuziasti, jo ir nepieciešams līdzsvars starp tehnoloģiju izmantošanu un laiku bez tām. Digitālā “detox” diena ļāva apzināties, cik svarīgi ir atrast laiku, lai atpūstos no digitālās vides, mazinātu mentālo slodzi un atgūtu iekšējo līdzsvaru.
Lielu paldies sakām ik katram kurš piedalījās un atbalstīja Aizkraukles novada Pieaugušo izglītības nedēļu “Digitālais ceļojums”. Paldies par iesaisti šīs nedēļas pasākumu īstenošanā Ērikam Aleksejevam “Šefa Uzkodas” veidotājam, Alīnai Andrušaitei “Sapņu Medniece” bloga veidotājai, Starptautiskajai Inovāciju skolai, Latvijas Valsts Radio un Televīzijas Centram, Pļaviņu un Sērenes bibliotēku vadītājām.
Foto: /sakums/pieaugusie/gallery/params/group/270133/#slice1842650
Aizkraukles novada Pieaugušo izglītības nedēļa "Digitālais ceļojums"
Aizkraukles novada Pieaugušo izglītības nedēļa "Digitālais ceļojums" 14.10.2024. - 18.10.2024.
Datums Laiks Vieta | Pasākuma nosaukums | Pasākuma apraksts |
14.oktobirs 18.00-19.30 Saite uz semināru- https://ieej.lv/NZeDr | Seminārs “Ceļo gudri” | Seminārā uzzināsi: · Kā atrast lētākas avio biļetes; · Viesnīcu rezervācijas knifi un citi noderīgi padomi ceļošanai. Šis seminārs noderēs gan iesācējiem, gan pieredzējušiem ceļotājiem! Semināru vadīs bloga “Sapņu Medniece” veidotājā Alīna Andrušaite. |
15.oktorbris 13.00- 14.30 Saite uz vebināru - https://ej.uz/saiteuzapmācībām Meeting ID: 315 085 756 688 Passcode: qZnP9X | Droša un efektīva digitālā vide - digitālo atkritumu apsaimniekošana un eParaksta izmantošana ērtākai ikdienai. | Vebinārā uzziniāsi: • kas ir digitālie atkritumi, kādu ietekmi tie var radīt uz vidi un kā tos apsaimniekot; • par eParaksta priekšrocībām - kā iegūt eParakstu un parakstīt dokumentus elektroniski. Vebināru vadīs Latvijas Valsts radio un televīzijas centra Korporatīvās un komunikācijas daļas vadītāja Vineta Sprugaine un Komunikācijas un mārketinga vadītāja Una Jirgensone . |
16.oktobirs 17.30 ANIIC TELPĀS (Aizkraukle, Spīdolas iela 11) | Uzņēmuma “Šefa uzkodas” vadīta meistarklase “Gastronomiskais ceļojums uz Itāliju” | Digitālā “Detox” diena. Padomi un paraugdemonstrējumi kopā ar “Šefa uzkodas” īpašnieku un uzņēmēju Ēriku Aleksejevua. Pieteikties meistarklasei līdz 10. oktobrim. Pieteikuma anketa - https://forms.gle/7YXWHJLoXnXwYXXy8 |
17.oktobris 16.00-17.30 Saite uz prezentāciju un diskusiju - https://us06web.zoom.us/j/88494162600?pwd=2uZ894j4rAu4DeQjePaBV1zXZ7HZFi.1 | Starptautiskās inovāciju skolas prezentācija un diskusija: “Mākslīgais Intelekts – bieds vai palīgs?!” | Kas ir mākslīgais intelekts (MI), un kā tas ietekmē mūsu ikdienu? Vai tas ir bieds, kas apdraud cilvēku darba vietu un privātumu, vai arī palīgs, kas veicina inovācijas un uzlabo dzīves kvalitāti? Šajā prezentācijā izpētīsim MI attīstību, tā izmantošanu dažādās nozarēs, kā arī ētiskos un sabiedriskos jautājumus, kas saistīti ar tā pielietojumu. Starptautiskās Inovāciju Skolas vadītājs dalīsies ar jaunākajām atziņām par MI potenciālu un izaicinājumiem, kā arī sniegs praktiskus piemērus par to, kā MI var būt gan bieds, gan palīgs. Pievienojieties, lai dziļāk izprastu MI ietekmi uz mūsu nākotni un to, kā mēs varam izmantot tā iespējas savā labā. |
17.oktobris 14.00 Sērenes pagasta bibliotēka | Ieraksti savu stāstu vēsturē! Kā dokumentēt atmiņu stāstījumus un fotogrāfijas Latvijas Nacionālā vēstures muzeja izveidotajā digitālajā vietnē www.emuzejs.lnvm.lv/stasti | Pasākuma laikā dalībnieki iepazīsies ar Latvijas Nacionālā vēstures muzeja izveidoto digitālo vietni www.emuzejs.lnvm.lv/stasti un apgūs iemaņas pievienot savu atmiņu stāstu par pēdējo 2-3 paaudžu ikdienas dzīvi Latvijā. Iepriekšēja pieteikšanās pie Sērenes pagasta bibliotēkas vadītājas Rea Vovere (m.t.26314012) ! |
17.oktobris 12.00 Pļaviņu bibliotēka | Tavas dzimtas gadsimts stāstos un fotogrāfijās | Latvijas Nacionālā Vēstures muzeja (LNVM) speciāliste Sanita Zvidra iepazīstinās ar e-Muzeja projektiem “Gadsimta stāsti” un “Gadsimta albums” – digitālo platformu, kurā ikviens aicināts dokumentēt savas dzimtas 2-3 paaudžu dzīvi Latvijā, tādā veidā nodrošinot un saglabājot vērtīgu materiālu sociāliem pētījumiem. Kontaktpersona - Ineta Grandāne t. 28368002 |
18.oktobirs 16.00 Pļaviņu bibliotēka | Ar idejām mākoņos, ar darbiem uz zemes | Jēkabpils Tehnoloģiju tehnikuma speciālisti iepazīstinās ar mākslīgā intelekta rīkiem un mākoņpakalpojumiem, kas izmantojami un pielietojami ikdienā Kontaktpersona - Ineta Grandāne t. 28368002 |
Plašāka informācija šeit:PIN_2024_informacija-2.docx
Aicinām pieteikties uz noderīgām nodarbībām!
Jauno vecāku tikšanās ar bērnu psiholoģi Simonu Dimantu
Pasākums jaunajiem vecākiem
Lai tikšanās būtu pēc iespējas vairāk piemērota Tavām interesēm, šeit vari uzdot savu jautājumu: https://ieej.lv/UZDOD_JAUTAJUMU
Vispasaules publiskās adīšanas diena
Paldies sakām laikraksta “Staburags” galvenajai redaktorei Agitai Grīnvaldei-Irukai par ierosinājumu rīkot šo pasākumu. Kā arī Inesei Škutānei un Lolitai Bērziņai par piedalīšanos.
Vispasaules publiskās adīšanas diena
Latvijas pašvaldību pieaugušo izglītības koordinatoru seminārs "Pieaugušo izglītības darba organizēšana un īstenošana pašvaldībās"
2024. gada 14. un 15. maijā Daugavpils valstspilsētā, Augšdaugavas, Krāslavas un Preiļu novadā notika Latvijas pašvaldību pieaugušo izglītības koordinatoru seminārs "Pieaugušo izglītības darba organizēšana un īstenošana pašvaldībās", kurā piedalījās arī Aizkraukles novada Interešu izglītības centra pieaugušo izglītības speciāliste Dace Marhiļeviča un direktore Zane Romanova.
Seminārā tika pārrunāti pieaugušo izglītības nozares jautājumi, iepazināmies ar citu pašvaldību pieredzi pieaugušo izglītības koordinēšanā un īstenošanā.
14. maijā semināru Daugavpils Marka Rotko mākslas centrā atklāja Daugavpils Izglītības pārvaldes vadītāja Marina Isupova un Izglītības metodiķe pieaugušo izglītības jautājumos Ilzes Onzule. Turpinājumā sekoja prezentācija par to kā norisinās pieaugušo izglītības koordinēšana Daugavpils valstspilsētā, Augšdaugavas un Krāslavas novados. Tikām informēti par pieaugušo izglītības iespējām Daugavpils universitātē, kur veiksmīgi tiek veidota sadarbība arī ar esošajiem un jaunajiem uzņēmējiem, sniegts atbalsts inovāciju ieviešanā.
Marka Rotko centrā bija iespējams apmeklēt izstādes un piedalīties mākslinieces Mairitas Folkmanes rīkotā meistarklasē ”Kā iemācīties ieraudzīt, nevis skatīties?!” Šajā dienā bija iespēja paviesoties arī Augšdaugavas novada kultūras centrā, Daugavpils Tradīciju mājā, Latgales Industriālajā tehnikumā un Krāslavas māmiņu klubā. Katrā vietā tikām mīļi gaidīti un uzņemti ar dažādiem pieredzes stāstiem par pieaugušo izglītības īstenošanu un koordinēšanu.
15. maijā viesojāmies Preiļu novadā - Aglonas vidusskolā un Aglonas kora skolā. Kora skolas direktore Gunta Gulbe-Kalvāne iepazīstināja ar izglītības programmu un tēmu “Reliģija un izglītība”. Savukārt Aglonas bērnu un jauniešu brīvā laika pavadīšanas centrā “Strops” tika runāts par mazo pagastu pieaugušo izglītības īstenotājiem un piedāvātajām iespējam, par to, ka centra infrastruktūra un pieejamais inventārs tiek piedāvāts arī izmantošanai pieaugušo izglītībai. Tikšanās reizē piedalījās arī vietējās kopiena aktīviste, māksliniece, meistarklašu vadītāja Inta Reča, kura iepazīstināja ar daudzpusīgo pieaugušo izglītības piedāvājumu un ikvienam bija iespēja piedalīties “Eco meistarklasē”, kuras mērķis bija apzināties kā attīstīt zaļās prasmes, ko tas dod indivīdam. Viesojāmies arī Jāņa Eglīša Preiļu Valsts ģimnāzijā, kur direktore Skaidrīte Uzuliņa plaši izklāstīja, kā tiek īstenota skolas kā metodisko centra darbība, tai skaitā tika sniegta informācija par mūžizglītības iespējām pedagogiem. Pēcpusdienā semināra dalībnieki devās uz Preiļu Galveno bibliotēku, kur ar uzrunām klātesošos sveica Preiļu novada domes priekšsēdētājs Ārijs Vucāns un Izglītības pārvaldes vadītājs Andrejs Zagorskis, kurš pieaugušo izglītību salīdzināja ar peldēšanu pret straumi – tiklīdz apstājas, tā nes atpakaļ. Tādējādi secinot, ka izglītība mūža garumā ir vitāli nepieciešama ikvienam iedzīvotajam un sabiedrībai kopumā. Preiļu novada Izglītības pārvaldes pieaugušo, karjeras un neformālās izglītības speciāliste Solvita Ķibere stāstīja par aktivitātēm un tīkla izveidi mazā pašvaldībā pieaugušo izglītības īstenošanai. S.Ķibere akcentēja, ka gandrīz ikvienu programmā, aktivitātē, ko piedāvā pieaugušo mērķauditorijai, tiek runāts arī par uzņēmējdarbību.
Semināra izskaņā dalībnieki devās iepazīt skaisto Preiļu parku. Kur tika demonstrēta arī video 5D ekspozīcija par Preiļu novada amatniekiem. Šo iespēju Preiļu novads piedāvā arī “Skolas somas” programmas ietvaros.
Noslēgumā Izglītības un zinātnes ministrijas Profesionālās un pieaugušo izglītības departamenta projektu vadītāja Laura Iveta Peniga pateicās Preiļu novada un Daugavpils pārstāvjiem par semināra norises organizēšanu un informēja par turpmāko darba plānu pašvaldību pieaugušo izglītības koordinatoriem Latvijas novados.
Seminārs norisinājās Eiropas Savienības Erasmus+ programmas projekta “Nacionālie koordinatori dalības pieaugušo izglītībā veicināšanai Latvijā” 101144108-NCLV2024-2025-ERASMUS-EDU-2023-AL-AGENDA-IBA ietvaros.
Foto /sakums/pieaugusie/gallery/params/group/262424/#slice1842650
"MANU PERSONĪGO FINANŠU PLĀNOŠANA"
Aizkraukles Novada Interešu Izglītības Centrs aicina Aizkraukles novada iedzīvotājus pieteikties uz bezmaksas neformālās izglītības moduļa programmu "MANU PERSONĪGO FINANŠU PLĀNOŠANA".
Siguldas novada pašvaldībā notika pašvaldību pieaugušo izglītības koordinatoru seminārs "Pieaugušo izglītības darba organizēšana un īstenošana pašvaldībā"
Seminārā piedalījāmies arī mēs. Sakām paldies par vērtīgo pieredzi.
Eiropas Savienības Erasmus+ programmas projekta “Nacionālie koordinatori dalības pieaugušo izglītība veicināšanai Latvijā” 101144108-NCLV2024-2025-ERASMUS-EDU-2023-AL-AGENDA-IBA ietvaros 2024.gada 28.februārī Siguldas novada pašvaldībā notika pašvaldību pieaugušo izglītības koordinatoru seminārs "Pieaugušo izglītības darba organizēšana un īstenošana pašvaldībā".
Siguldas novada pašvaldība sirsnīgi uzņēma pieaugušo izglītības koordinatorus no visas Latvijas. To, ka Siguldas pašvaldība nopietni attiecas pret pieaugušo izglītību, liecina Siguldas novada domes priekšsēdētāja Linarda Kumska un izpilddirektores vietnieces izglītības, kultūras un sporta jautājumos Sandras Tukišas klātbūtne. Tāpat bija padomāts par iespēju semināra dalībniekiem apmeklēt gleznotājas Ditas Lūses izstādi “Zūdošie laiki”.
Semināra dalībnieki tika informēti par praktiskiem jautājumiem, kuri nepieciešami pašvaldību darbā. Par iespēju organizēt neformālās izglītības mācības Latvijas iedzīvotājiem par efektīvu savu finanšu līdzekļu pārvaldību piedāvāja Latvijas bankas vecākā finanšu pratības speciāliste Aiga Rulle. Nozīmīgu izskaidrojošo darbu veica Anita Zaļaiskalne par “Vadlīnijas neformālās izglītības programmu izstrādei” un “Vadlīnijas atļauju izsniegšanai neformālās izglītības programmu īstenošanai” pielietojumu neformālās izglītības plānošanai un īstenošanai. Semināra dalībnieki aktīvi iesaistījās diskusijās, izteica pozitīvus viedokļus par vadlīniju nozīmīgumu pašvaldību darbā. Tāpat izteica arī priekšlikumus turpmākajiem metodiskajiem materiāliem un to sagatavošanu. Labās pieredzes stāstos par pieaugušo izglītību un mūžizglītību dalījās Siguldas novada speciālisti: Siguldas Valsts ģimnāzijas direktors Rūdolfs Kalvāns, Mālpils tautskolas vadītāja Līvija Mukāne, biedrības “Smailes” pārstāves Līvija Gridjuško un Ilze Kļaviņa. Praktiskas nodarbības un meistarklases semināra dalībniekiem nodrošināja biedrība “Cerību spārni” un tās vadītāja Eva Viļķina.
Projekta vārdā sakām lielu paldies Siguldas novada pašvaldībai, īpaši Guntai Grīnhofai, par pieaugušo izglītības koordinatoru uzņemšanu.
Rakstu sagatavoja: Kristīne Bulka
Seminārs "Vērtību apdrošināšana"
Ko nozīmē būt digitālā satura veidotājam ?
Bezmaksas mezglošanas darbnīca "Ilgtspējīgi Ziemassvētki"
Aizkraukles novadā norisinājās pieaugušo izglītības nedēļa “Plaukt Iedvesmai Nākotnē”
Izzinošs seminārs senioriem
"MANU PERSONĪGO FINANŠU PLĀNOŠANA"
- Pirmā nodarbība: š.g. 16. novembrī no plkst. 17.00 līdz 20.00
- Plānotie nodarbību laiki: 16. novembris, 21. novembris, 23. novembris, 28. novembris, 30. novembris, 5. decembris un 7. decembris
- Norises vieta: Andreja Upīša Skrīveru vidusskola, Stacijas laukums 1, Skrīveri, 303. kabinets
- Programmas apjoms: 21 stunda
- Nodarbības vadīs: Mg. philol. Silvija Strautmane