Pasākums “Zinātnes un mākslas krustpunkti”
Raksta autore: Inna Grahovska, ANV direktora vietniece
2. martā Laboratorium.lv birojs piedāvāja Kultūra un māksla un teātra māksla priekšmetā 7. klasēm un 10.b klases skolēniem programmu “Zinātnes un mākslas krustpunkti” tiešsaistē.
Interaktīvā nodarbībā skolēni uzzināja kā mūsdienās zinātne palīdz veidot filmas un teātra izrādes. Par pamatu ņemot Latvijas filmu “Dvēseļu putenis”, tika rādīts, kas nepieciešams, lai radītu ticamus efektus un pēc iespējas precīzāk attēlotu filmā redzamos notikumus. Skolēni uzzināja, kā gatavo mākslīgās asinis, speciālus degošos šķidrumus, kā dažādu darbību veikšanai trenējas kaskadieri utt. Tas viss nebūtu īstenojams bez ļoti precīziem aprēķiniem un specifiskām zināšanām. Ieskatījās aizkulisēs, lai saprastu, kā rodas īstā māksla.
Skolēnu atsauksmes:
- Es sapratu, ka vēl mūsdienās daudz ko var izdarīt bez datoru palīdzības
- Uzzināju dažādus trikus kādi tiek pielietoti specefektu radīšanā, iemācījos arī veidus kā var savienot ikdienā sastopamus produktus ar to izveidi. Uzzināju arī piem. cik daudz neīsto asiņu izmantoja ''Dvēseļu puteņa'' filmēšanā, kādi vēl ir alternatīvi dažādām vielām un kā tās var savienot ar mākslu.
- Uzzināju ļoti daudz jauna par filmu "Dvēseļu putenis", cik daudz asinis izlietotas, kā veido mākslīgās asinis, kā rodas neīsts sniegs filmās, cik ilgi bija jāfilmē aktierspēli, u.t.t.
- Filmās, lai imitētu sniegu, izmanto smalki sagrieztu papīru. Lai uztaisītu mākslīgās asinis, izmanto kartupeļu cieti Filmās izmanto gumijas rētas vairākos eksemplāros Ainās, kurās ir darbība ar uguni darbojas kaskadieri, jo tas ir ļoti bīstami
- Es uzzināju to, ka specefektus mājas apstākļos īstenībā ir ļoti viegli un elementāri sataisīt, jo nekad nebiju domājusi, ka tas vispār ir iespējams. Arī, nekad nebiju domājusi, ka sprādzienus un trikus ar uguni patiešām dara uz cilvēkiem, domāju, ka tas viss ir modificēts datorprogrammās, bet acīmredzot, nē, tas bija mazliet šokējoši priekš manis.
- Uzzināju, ka ūdens izveido pietiekamu barjeru, kas spējīga dažas sekundes pasargāt ādu no apdegumu gūšanas. Vienā no metodēm mākslīgo asiņu pagatavošanai izmanto medu. Filmas "Dvēseļu putenis" uzņemšanas laikā izmantoja aptuveni 15 litrus mākslīgo asiņu. Specefektiem filmas noskaņas radīšanā ir liela nozīme. To kvalitatīvai izpildei nepieciešami zinoši speciālisti, lai rezultāti būtu ticami un droši.
- Es uzzināju, kā var izmantot dažādas vielas, kuras var arī iegādāties ikdienā, lai uztaisītu mākslīgas asinis, sniegu. Arī to ka šo materiālu vajag ļoti daudz.
- Man visinteresantākais likās (neīsti sagriezumi),jo 1kārt tu tos vari sataisīt mājas apstākļos pateicoties kukurūzas cietei, vazelīnam un tonālajam krēmam.
- Taisnību sakot es visus šos parastos piemērus zināju, jo mums pastāv tāds internets, kā arī daudzos TV šovos utt. ir šie piemēri. Protams gribētos uzzināt vēl ko interesantāku šajā nozarē.
- Šajā teātra mākslas stundā uzzināju, ka teātris un māksla ir saistīts ar zinātni. Lai kino filmā uztaisītu specefektus, tiek izmantoti ķīmiskas vielas. Stundā uzzinājām, kā tiek izgatavotas mākslīgās asinis un mākslīgo ādu un mākslīgo sniegu.
- Labdien, stunda man iepatikās, jo bija neparasta un interesanta. Šajā mācību stundā es daudz uzzināju faktus par filmu ""Dvēseļu putenis"". Interesanti bija uzzināt ,kā veido mākslīgas asinis, ka arī līdz šīm brīdim es domāju , ka filmās izmanto īsto sniegu un filmē ziemā. Arī uzzināju jaunu par grimu un kā to var izgatavot mājās, bet par to degšanu es jau zināju. Liels paldies Jums par tādu iespēju!
- Šī stunda man ļoti patika ,es uzzināju kā taisa efektus teātrī, kā taisīt rētas, neīstās asins. Sapratu kā māksla saistās ar ķīmiju. Nekad nebiju domājusi ka neīstās asinis ir tik viegli taisīt, domāju kādreiz pamēģināšu sataisīt. Uzzināju kā filmē degšanu teātrī.